Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Five-light chandelier from Gather possesses a smart simplicity to complement today's home. Brushed Nickel metal arms descend downwards and curve sharply to prop white etched glass shades. Etched glass add distinction and provide pleasing illumination to your room. Coordinating fixtures from this collection let you decorate an entire home with confidence and style. 42" of 9 gauge chain is supplied for ceiling chain mount.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | UL-CUL |
| Finish: | Brushed Nickel |
| Family: | Gather |
| Style: | Transitional |
| Body Material: | Steel |
| Width: | 20.5 |
| Height: | 15 |
| Maximum Height: | 60 |
| Weight: | 18 |
| Wire Length: | 96 |
| Chain Length: | 42 |
| Canopy: | 5.1875 D x 1.0625 H x 5.1875 W |
| Backplate: | 5.1875 D x 1.0625 H x 5.1875 W |
| Bulb Count: | 5 |
| Bulb Base: | Medium |
| Bulb Wattage: | 100 W |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.