Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Bruni Collection answers many requests for classic, modern shapes combined with ample lighting. These completely adjustable rings allow for completely customized styling that's all your own. Available in two sophisticated finishes, the acrylic ribbed texture of each circular lamp provides sufficient lighting for even the darkest rooms in your home
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Bruni |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Body Material: | Aluminum + Steel |
| Diffuser Material: | Clear Acrylic Exterior/White Silicone Interior |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 31.5 |
| Length: | 55.125 |
| Height: | 20.625 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | D8.75 x H1.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 115W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 4650lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Up/Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.