Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Savoy House
Save 15% off use code SAVE15
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
The Wetherby has a stylish, vintage look thanks to it’s classic cage frame. This fan d’lier features an inner ceiling fan with 14” blade span, and an integrated light, for both illumination and air comfort. The 29” wide fixture has a terrific, warm brass finish with gold fan blades. And a white etched glass shade covers the included 12W dimmable LED bulb (800 lumens, 3000K). A handheld remote is also included, with three-speed fan control and independent light control —for easy light and airflow adjustments. This fan d’lier is UL rated for damp locations so it may be installed indoors, in your dining room, kitchen, living room, office, or family room, as well as in covered outdoor areas, such as your porch, garage, workshop, or sunroom.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Fans |
| Certification: | UL |
| Finish: | Warm Brass |
| Family: | Wetherby |
| Style: | Transitional |
| Body Material: | Metal, ABS |
| Shade Material: | Glass |
| Width: | 26 |
| Length: | 26 |
| Height: | 10.25 |
| Weight: | 11 |
| Rod Length: | Downrod Included: 1 x 4" & 1 x 18" |
| Blade Span: | 14 |
| Blade Pitch: | 13.0 |
| Airflow: | 1471.47 |
| Airflow Efficiency: | 39.31 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 12.5W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 800 |
| CRI: | 80+ |
| Dimmable: | No |
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Hunter
More options available
by Hunter
More options available
by Hunter
More options available
by Hunter
More options available
by Hunter
More options available
by Hunter
More options available
by Hunter
by Hunter
More options available
by Hunter
More options available
by Hunter
by Hunter
More options available
by Hunter
More options available
by Hunter
More options available
by Hunter
More options available
by Hunter
More options available
by Hunter
More options available
by Hunter
More options available
by Hunter
More options available
by Hunter
More options available
by Canarm
More options available
by Canarm
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Kichler
More options available
by Meridian
More options available
by Meridian
More options available
by Meridian
More options available
by Savoy House
by Savoy House
by Savoy House
More options available
by Visual Comfort Fan Collection
by Visual Comfort Fan Collection
by Visual Comfort Fan Collection
by Visual Comfort Fan Collection
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
2 Reviews
by Hunter
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.