Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
This LED wall mount is perfect for applications in homes and condos. It is a popluar style for bathrooms, providing just the right amount of light to enhance your decor.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | Yes |
| Finish: | Black |
| Family: | Noble |
| ADA: | Yes |
| Body Material: | Aluminium |
| Diffuser Material: | Glass |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 3.13 |
| Length: | 4.25 |
| Height: | 18 |
| Weight: | 2.4 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Wattage: | 16W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| CCT: | 2700K,3000K,3500K,4000K,5000K |
| Lumens: | 1000 |
| CRI: | 90 |
| Beam Spread: | 120 Degrees |
| Lifespan: | 50000 hours |
| Dimmable: | Yes |
| Compatible Dimmer(s): | Triac |
| Warranty | 5 Year Limited |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.