Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
An airy artful pendant, BrandywineÕs silhouette features an interlocking sphere with decorative details. The elegant frame highlights a juxtaposition of bold accents and delicate, hand gilded wire accents, finished in an Antique Bronze finish. Capturing a timeless look, this three-light pendant is idea for Farmhouse or Transitional interior settings.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | cULus |
| Finish: | Antique Bronze |
| Family: | Brandywine |
| Style: | Transitional |
| Body Material: | Steel |
| Width: | 16 |
| Height: | 19.75 |
| Maximum Height: | 95 |
| Weight: | 9.09 |
| Wire Length: | 120 |
| Chain Length: | 72 |
| Canopy: | 5 D x 1 H x 5 W |
| Backplate: | 5 D x 1 H x 5 W |
| Bulb Count: | 3 |
| Bulb Base: | Candelabra |
| Bulb Wattage: | 60 W |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.