Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Beautifully retro, Emme showcases a midcentury-inspired elliptical design. Etched opal glass surrounded by a robust, oversized frame creates a vintage feel and soft, warm illumination. Versatile sconce silhouettes feature concealed on/off switches and removable cords to complement any bathroom, kitchen, or living space.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | C-US Damp Rated |
| Finish: | Heritage Brass |
| Family: | Emme |
| Style: | Contemporary & Modern |
| ADA: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Body Material: | Steel |
| Shade Description: | White Etched Opal |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 6 |
| Length: | 3 |
| Height: | 22 |
| Extension: | 3 |
| Weight: | 6.93 |
| Backplate: | 5 x 21 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 24W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1860 |
| CRI: | 90 |
| Lifespan: | 50000 Hours |
| Integrated LED: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.