Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Save 15% off use code SAVE15
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Gleeful simplicity defines the Joy Collection. Refreshing and fashionable, arcing forms of metal and fluted glass shades are enhanced by a classic Brushed Nickel finish. One white etched glass complete the look and allows you to coordinate well with other fixtures from this collection. Bring joy into your heart and into your home with this wonderful three-light semi-slush fixture. Can also be chain hung.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Semi Flush Mounts |
| Certification: | UL-CUL |
| Finish: | Brushed Nickel |
| Family: | Joy |
| Style: | Transitional |
| Body Material: | Steel |
| Width: | 16.63 |
| Height: | 12.13 |
| Maximum Height: | 51 |
| Weight: | 10.25 |
| Wire Length: | 120 |
| Chain Length: | 36 |
| Canopy: | 4.875 D x 0.8125 H x 4.875 W |
| Backplate: | 4.875 D x 0.8125 H x 4.875 W |
| Bulb Count: | 3 |
| Bulb Base: | Medium |
| Bulb Wattage: | 100 W |
| Dimmable: | No |
by Hinkley
by Schonbek
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
by Quoizel
by Fredrick Ramond
by Kichler
More options available
by Savoy House
More options available
by Capital Lighting
by Kichler
by Hinkley
More options available
by Kichler
More options available
by Matteo
by Capital Lighting
More options available
by DVI
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Avista Lighting
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Avista Lighting
by Troy
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by DVI
by DVI
More options available
by Fine Art Handcrafted Lighting
by Kichler
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Quoizel
by Progress Lighting
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Matteo
by Fine Art Handcrafted Lighting
by Schonbek
More options available
by Savoy House
More options available
by Schonbek
More options available
by Fredrick Ramond
More options available
by Avista Lighting
More options available
by Fine Art Handcrafted Lighting
by Eglo
by Canarm
by Fine Art Handcrafted Lighting
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.