Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Trillium Smart 60 LED delivers contemporary performance with timeless appeal. Its unique blend of aviation-inspired styling and natural materials brings warmth, movement, and modern sophistication to living rooms, bedrooms, and open spaces.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Smart Fans |
| Certification: | UL |
| Finish: | Midnight Black / Midnight Black |
| Designer: | Chapman and Myers |
| Family: | Trillium |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Energy Star: | Yes |
| Sloped Ceiling Max Slope: | 20 Degrees |
| Installation Direction: | Vertical |
| Body Material: | Steel |
| Secondary Material: | ABS |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 60 |
| Height: | 13.9 |
| Depth: | 60 |
| Weight: | 16 |
| Wire Length: | 80 |
| Rod Length: | 6 |
| Canopy: | 5.91 x 5.91 x 2.42 |
| Blade Count: | 3 |
| Blade Span: | 60 |
| Blade Pitch: | 18 Degrees |
| Ceiling to Blade Height: | 8.6 - 12 |
| Fan Motor: | DC |
| Fan Motor Size: | 131.0mm W X 30.0 mm H |
| Fan Motor Wattage: | 62 |
| Airflow: | 2268 (low) / 5785 (high) / 4026 (avg.) |
| Airflow Efficiency: | 453.8 (low) / 156 (high) |
| Blade Finish: | Midnight Black |
| Remote Control Included: | Yes |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Dedicated LED |
| Bulb Wattage: | 22 |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K - 6500K |
| Lumens: | 1200 |
| CRI: | 90 |
| Light Direction: | Downlight |
| Warranty | 5 Years |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.