Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Valentin collection is defined by its luxurious heavy cast-glass shades, inspired by finely cut crystal vases. Each thick, faceted shade catches and refracts the light beautifully, softly scattering shimmering reflections. Balancing visual clarity with sculpted presence, Valentin introduces a touch of refined luxury to any space.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Matte Black |
| Family: | Valentin |
| Style: | Glam |
| Installation Direction: | Wall, Vertical, Horizontal |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Description: | Clear Pressed |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 6 |
| Length: | 4.5 |
| Height: | 13.5 |
| Depth: | 6 |
| Weight: | 6.9 |
| Backplate: | 6 x 0.75 x 4.5 |
| Bulb Count: | 2 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Base: | E12 |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Light Direction: | Ambient |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 120W |
| Warranty | 1 year |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.