Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Tremolo collection puts a refined twist on mid-century inspiration with its clean geometry and softly flared conical shades in etched opal glass. Each shade rests in an angled cup and is paired with interchangeable metal disk accents for a personalized finish. Tremolo strikes the perfect balance between luxe modern style and refined warmth.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Matte Black / Champagne Gold |
| Family: | Tremolo |
| Style: | Mid-Century Modern |
| Installation Direction: | Wall, Upward, Downward |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Description: | Etched Opal |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 8 |
| Length: | 7 |
| Height: | 7.5 |
| Depth: | 8 |
| Weight: | 2.12 |
| Backplate: | 5 x 0.75 x 5 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Base: | E12 |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Light Direction: | Ambient |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 60W |
| Warranty | 1 Year |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.