Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The boldly geometric silhouette of the Tremolo collection embodies an updated mid-century aesthetic. Large conical metal shades rest in angled cups, casting soft indirect light. Finished in a rich textured matte black with luxurious brushed brass accents, Tremolo strikes the perfect balance between luxe modern style and refined warmth.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Textured Black / Champagne Gold |
| Family: | Tremolo |
| Style: | Mid-Century Modern |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Installation Direction: | Ceiling |
| Body Material: | Metal |
| Shade Material: | Steel |
| Shade Description: | Textured Black |
| Hanging Type: | Rods |
| Width: | 36 |
| Diameter: | 36 |
| Length: | 36 |
| Height: | 11.75 |
| Minimum Height: | 18 |
| Maximum Height: | 66 |
| Weight: | 7.72 |
| Wire Length: | 144 |
| Rod Length: | 2x 3, 2x 6, 3x 12 |
| Canopy: | 5 x 5 x 0.75 |
| Bulb Count: | 4 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | G9 |
| Bulb Wattage: | 10W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Light Direction: | Up |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 40W |
| Warranty | 1 Year |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.