Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The playful yet elegant Stockholm collection is inspired by classic mid-century furniture. Its bold tubular metal frame features softly curved arms topped with cased opal glass shades, delivering a fresh expression of mid-century style with modern sophistication. A refined and versatile statement piece, Stockholm feels at home in a wide range of interiors.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Polished Nickel |
| Family: | Stockholm |
| Style: | Mid-Century Modern |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Installation Direction: | Ceiling |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Description: | Opal |
| Hanging Type: | Rods |
| Width: | 40.5 |
| Diameter: | 40.5 |
| Length: | 40.5 |
| Height: | 16.75 |
| Minimum Height: | 22.25 |
| Maximum Height: | 73.25 |
| Weight: | 14.22 |
| Wire Length: | 144 |
| Rod Length: | 2x 3, 2x 6, 3x 12 |
| Canopy: | 5 x 5 x 0.75 |
| Bulb Count: | 13 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | G9 |
| Bulb Wattage: | 10W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Light Direction: | Ambient |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 130W |
| Warranty | 1 Year |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.