Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Sinclair convertible pendant exudes modern luxury with its rich pairing of black faux leather and a warm champagne gold finish. Its sleek silhouette features a softly domed shade with integrated 5CCT LED illumination that reflects upward into the gold interior, emphasizing its material richness and depth. With its mid-century-inspired form and richly textured surface, Sinclair brings the perfect dark and moody vibe.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Champagne Gold / Black |
| Family: | Sinclair |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Installation Direction: | Ceiling |
| Switch: | 5CCT Slide Switch |
| Switch Location: | Inside Canopy |
| Body Material: | Metal, Fabric, Acrylic |
| Shade Material: | Faux Leather, Steel |
| Shade Description: | Black, Gold |
| Hanging Type: | Rods |
| Width: | 20 |
| Diameter: | 20 |
| Length: | 20 |
| Height: | 8.5 |
| Minimum Height: | 16.75 |
| Maximum Height: | 68 |
| Weight: | 8.34 |
| Wire Length: | 144 |
| Rod Length: | 2x 3, 2x 6, 3x 12 |
| Canopy: | 5.75 x 5.75 x 2.75 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| CCT: | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K (5CCT) |
| Lumens: | 265, 284, 308, 319, 287 |
| CRI: | >80 |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 25000 hours |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 17W |
| Warranty | 5 Years |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.