Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Thesis
Sale 15% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
The Salford exterior wall sconce offers a modern take on a lodge-style lantern. It's top-mounted bulb and gently tapered frame create a beautifully streamlined silhouette while its clear antique glass panels harken back to the past. Interchangeable socket covers add another layer of versatility, allowing for easy customization. The result is a quietly enduring design that brings effortless harmony to both traditional and contemporary architecture.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Matte Black |
| Family: | Salford |
| Style: | Farmhouse & Rustic |
| Installation Direction: | Wall, Downward |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Description: | Clear Antique |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 7.25 |
| Length: | 6.5 |
| Height: | 13.5 |
| Depth: | 7.25 |
| Weight: | 5.91 |
| Backplate: | 6 x 0.75 x 4.5 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Base: | E26 |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Light Direction: | Ambient |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 60W |
| Warranty | 1 year |
by DALS
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Kichler
More options available
by Kichler
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Troy
by ET2
by ET2
More options available
by Troy
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by ET2
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.