Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The botanical-inspired beauty of the Presley chandelier collection combines a delicate branching silhouette with flourishes that mimic nature. This updated traditional chandelier collection features hand-formed clear glass drops that add a jewel-like sparkle and feminine flair. A study in graceful movement and elegant ornamentation, Presley is visually captivating from every angle.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Linear Suspensions |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Champagne Gold |
| Family: | Presley |
| Style: | Traditional & Classic |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Installation Direction: | Ceiling |
| Body Material: | Metal, Glass, Fabric |
| Shade Material: | Linen |
| Shade Description: | White |
| Hanging Type: | Rods |
| Width: | 12.5 |
| Length: | 56 |
| Height: | 20 |
| Minimum Height: | 29.75 |
| Maximum Height: | 64.75 |
| Weight: | 9.04 |
| Wire Length: | 144 |
| Rod Length: | 2x 3, 2x 6, 3x 12 |
| Canopy: | 5 x 5 x 1 |
| Bulb Count: | 2 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Base: | E12 |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Light Direction: | Ambient |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 120W |
| Warranty | 1 Year |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.