Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The soft organic silhouette of the Novella convertible pendant takes inspiration from the gentle curves of lily pads. Offered with either a handmade pressed glass shade featuring subtle ribbing or a hand-cast glazed ceramic shade, Novella celebrates artisanal form. The integrated LED light is delicately suspended below the shade, directing a soft upward glow that accentuates its graceful contours and organic form.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Polished Nickel / Clear Ribbed |
| Family: | Novella |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Installation Direction: | Ceiling |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Description: | Clear Ribbed |
| Hanging Type: | Rods |
| Width: | 18 |
| Diameter: | 18 |
| Length: | 18 |
| Height: | 12.5 |
| Minimum Height: | 8 |
| Maximum Height: | 71.75 |
| Weight: | 14.75 |
| Wire Length: | 144 |
| Rod Length: | 2x 3, 2x 6, 3x 12 |
| Canopy: | 6 x 6 x 1.75 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Voltage: | 27V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1548 |
| CRI: | >80 |
| Light Direction: | Ambient |
| Lifespan: | 30000 hours |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 17W |
| Warranty | 5 Years |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.