Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The warm aesthetics of the Mcgill collection balance rich materials with refined detailing. Bold metal tubing is accented by micro-knurled candle sleeves and center column. Matte black metal shades reveal a painted gold interior that radiates a gentle, atmospheric light. Mcgill’s traditional silhouette gains added versatility on select models, where the shades can be removed to let the candle forms take focus.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Natural Brass / Matte Black |
| Family: | Mcgill |
| Style: | Transitional |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Installation Direction: | Ceiling |
| Body Material: | Metal |
| Shade Material: | Steel |
| Shade Description: | Matte Black, Gold |
| Hanging Type: | Rods |
| Width: | 16 |
| Diameter: | 16 |
| Length: | 16 |
| Height: | 20.75 |
| Minimum Height: | 23.25 |
| Maximum Height: | 77.25 |
| Weight: | 5.93 |
| Wire Length: | 144 |
| Rod Length: | 2x 3, 2x 6, 3x 12 |
| Canopy: | 5 x 5 x 0.75 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Base: | E26 |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Light Direction: | Down |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 60W |
| Warranty | 1 Year |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.