Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Mansfield vanity collection brings modern simplicity with an effortless sense of refinement. Its oversized decorative loop paired with softly tapered teardrop glass shades creates a graceful and polished presence. Available in multiple sizes and finishes, Mansfield complements a wide range of styles, from contemporary to farmhouse and beyond.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Matte Black |
| Family: | Mansfield |
| Style: | Transitional |
| Installation Direction: | Wall, Downward, Upward |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Description: | Clear |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 7.75 |
| Length: | 16 |
| Height: | 10.25 |
| Depth: | 7.75 |
| Weight: | 3.62 |
| Backplate: | 7 x 0.75 x 4.75 |
| Bulb Count: | 2 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Base: | E26 |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Light Direction: | Ambient |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 120W |
| Warranty | 1 Year |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.