Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Thesis
Sale 15% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
The Manhattan collection is inspired by the sparkling beauty of window lights in the city at night. With its geometric intersecting tubes capped with frosted acrylic diffusers lit by integrated LED lights, Manhattan creates a uniquely sculptural silhouette. This minimal modern design delivers striking visual impact while remaining effortlessly versatile across a range of contemporary spaces.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Matte Black |
| Family: | Manhattan |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Installation Direction: | Ceiling |
| Body Material: | Metal, Acrylic |
| Diffuser Material: | Acrylic |
| Diffuser Colour: | Frosted |
| Hanging Type: | Rods |
| Width: | 4.75 |
| Length: | 48 |
| Height: | 22.5 |
| Minimum Height: | 29 |
| Maximum Height: | 71 |
| Weight: | 15.28 |
| Wire Length: | 144 |
| Rod Length: | 4x 3, 4x 6, 6x 12 |
| Canopy: | 13 x 4.75 x 1.5 |
| Bulb Count: | 12 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Voltage: | 36V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1823 |
| CRI: | >90 |
| Light Direction: | Ambient |
| Lifespan: | 50000 hours |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 36W |
| Warranty | 5 Years |
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Kuzco
More options available
by DVI
More options available
by DVI
More options available
by Savoy House
by DVI
More options available
by Kichler
by Kichler
More options available
by Corbett
by Corbett
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
by Fredrick Ramond
by Fredrick Ramond
by Lark
More options available
by Lark
by Lark
by Kichler
by Maxim Lighting
More options available
by Starfire Crystal
by Kichler
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Savoy House
More options available
by Eurofase
by Kichler
by Quoizel
More options available
by Capital Lighting
by Kichler
More options available
by Mitzi
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Troy
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Capital Lighting
by Schonbek
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Fine Art Handcrafted Lighting
More options available
by Maxim Lighting
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.