Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Manhattan collection is inspired by the sparkling beauty of window lights in the city at night. With its geometric intersecting tubes capped with frosted acrylic diffusers lit by integrated LED lights, Manhattan creates a uniquely sculptural silhouette. This minimal modern design delivers striking visual impact while remaining effortlessly versatile across a range of contemporary spaces.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Matte Black |
| Family: | Manhattan |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Installation Direction: | Ceiling |
| Body Material: | Metal, Acrylic |
| Diffuser Material: | Acrylic |
| Diffuser Colour: | Frosted |
| Hanging Type: | Rods |
| Width: | 1.25 |
| Diameter: | 1.25 |
| Length: | 1.25 |
| Height: | 18.75 |
| Minimum Height: | 21.75 |
| Maximum Height: | 75.75 |
| Weight: | 3.68 |
| Wire Length: | 144 |
| Rod Length: | 2x 3, 2x 6, 3x 12 |
| Canopy: | 5 x 5 x 1 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Voltage: | 36V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 295 |
| CRI: | >90 |
| Light Direction: | Ambient |
| Lifespan: | 50000 hours |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 6W |
| Warranty | 5 Years |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.