Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Thesis
Sale 15% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
The dynamic Lionel exterior wall sconce evokes a nature-inspired luminosity, with a rippled water glass cylinder that beautifully mimics the movement of flowing water. Integrated LED illumination is discreetly concealed within the upper frame, creating a gentle glow that cascades downward through the textured glass. Ideal for adding atmosphere to modern exterior spaces, Lionel introduces organic texture and visual depth to the outdoors.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Textured Black |
| Family: | Lionel |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Installation Direction: | Wall, Downward |
| Body Material: | Metal, Glass, Plastic |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Description: | Clear Water |
| Diffuser Material: | Polycarbonate |
| Diffuser Colour: | White |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 4.75 |
| Length: | 4.75 |
| Height: | 13.75 |
| Depth: | 4.75 |
| Weight: | 4.1 |
| Backplate: | 4.75 x 0.75 x 13.75 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 265 |
| CRI: | >90 |
| Light Direction: | Ambient |
| Lifespan: | 50000 hours |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 12W |
| Warranty | 5 Years |
by Kichler
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Troy
by ET2
by ET2
More options available
by Troy
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by ET2
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.