Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Simple and sophisticated, the Leah chandelier is a soft modern take on updated traditional design. With its gently curved arms and natural white onyx stone bobeches, Leah adds a feminine touch to any space.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Brushed Gold / White |
| Family: | Leah |
| Style: | Transitional |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Installation Direction: | Ceiling |
| Body Material: | Metal, Stone |
| Secondary Material: | Stone |
| Hanging Type: | Rods |
| Width: | 18 |
| Length: | 42 |
| Height: | 20.25 |
| Minimum Height: | 23 |
| Maximum Height: | 77 |
| Weight: | 8.75 |
| Wire Length: | 144 |
| Rod Length: | 2x 3, 2x 6, 3x 12 |
| Canopy: | 5 x 5 x 0.75 |
| Bulb Count: | 6 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Base: | E12 |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Light Direction: | Ambient |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 360W |
| Warranty | 1 year |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.