Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Julep collection reinterprets mid-century modern design with a playful yet refined sensibility. Cased opal glass shades take on an unexpected oval form, arranged with soft, nature-inspired asymmetry. The result is a fresh and dynamic statement that feels effortlessly modern across all your spaces.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Brushed Gold |
| Family: | Julep |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Installation Direction: | Ceiling |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Description: | Opal |
| Hanging Type: | Rods |
| Width: | 22.25 |
| Diameter: | 22.25 |
| Length: | 22.25 |
| Height: | 19.5 |
| Minimum Height: | 38.5 |
| Maximum Height: | 86.5 |
| Weight: | 22.01 |
| Wire Length: | 144 |
| Rod Length: | 6x 3, 6x 6, 9x 12 |
| Canopy: | 12 x 12 x 1 |
| Bulb Count: | 9 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | G9 |
| Bulb Wattage: | 10W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Light Direction: | Ambient |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 90W |
| Warranty | 1 Year |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.