Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Julep collection brings a refined mid-century influence with a soft, modern edge. Oval cased opal glass shades offer a fresh take on classic globe lighting, paired with clean lines for a balanced and polished look. Perfect for adding warmth and contemporary elegance to bathrooms or powder rooms.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Brushed Gold |
| Family: | Julep |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Installation Direction: | Wall, Upward, Downward |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Description: | Opal |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 7.25 |
| Length: | 16 |
| Height: | 6.25 |
| Depth: | 7.25 |
| Weight: | 2.92 |
| Backplate: | 5 x 0.75 x 5 |
| Bulb Count: | 2 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | G9 |
| Bulb Wattage: | 10W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Light Direction: | Ambient |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 20W |
| Warranty | 1 Year |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.