Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Jubilee exterior wall sconce transforms light into functional sculpture. A ribbed metal reflector curves gently behind a sleek angular bar, where texture and light meet in perfect harmony. Integrated 5CCT LEDs cast illumination backward and reflect it forward, creating a soft, sophisticated glow that enhances any exterior.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Matte Black |
| Family: | Jubilee |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Installation Direction: | Wall, Vertical |
| Switch: | 5CCT Slide Switch |
| Switch Location: | Inside Canopy |
| Body Material: | Metal, Plastic |
| Diffuser Material: | Polycarbonate |
| Diffuser Colour: | Clear |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 4 |
| Length: | 6 |
| Height: | 12.25 |
| Depth: | 4 |
| Weight: | 3.31 |
| Backplate: | 10.75 x 1 x 5 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Voltage: | 40V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| CCT: | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K (5CCT) |
| Lumens: | 154, 161, 165, 169, 178 |
| CRI: | >90 |
| Light Direction: | Multiple |
| Lifespan: | 50000 hours |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 18W |
| Warranty | 5 years |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.