Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Jasper exterior wall sconce embraces the beauty of simplicity. Its clean, rectangular form is softened by thick acrylic lenses that frame the light above and below, casting a balanced wash of illumination. With integrated LEDs and a timeless linear silhouette, this streamlined modern light has versatile appeal both indoors and out.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Graphite |
| Family: | Jasper |
| Style: | Contemporary & Modern |
| ADA: | Yes |
| Installation Direction: | Wall, Vertical |
| Body Material: | Metal, Acrylic |
| Diffuser Material: | Acrylic |
| Diffuser Colour: | Clear |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 3.75 |
| Length: | 4.5 |
| Height: | 8 |
| Depth: | 3.75 |
| Weight: | 2.78 |
| Backplate: | 4.5 x 0.75 x 4.5 |
| Bulb Count: | 2 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 11W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 572 |
| CRI: | >90 |
| Light Direction: | Multiple |
| Lifespan: | 50000 hours |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 23W |
| Warranty | 5 Years |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.