Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Jared collection reimagines the classic wagon wheel with modern grace. A sleek circular frame supports reverse-tapered clear glass shades, their simple forms creating a dialogue between tradition and modern design. Balanced and versatile, the understated beauty of Jared works beautifully in a wide range of interiors.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Matte Black |
| Family: | Jared |
| Style: | Farmhouse & Rustic |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Installation Direction: | Ceiling |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Description: | Clear |
| Hanging Type: | Rods |
| Width: | 30 |
| Diameter: | 30 |
| Length: | 30 |
| Height: | 21.75 |
| Minimum Height: | 24.5 |
| Maximum Height: | 78.5 |
| Weight: | 11.82 |
| Wire Length: | 144 |
| Rod Length: | 2x 3, 2x 6, 3x 12 |
| Canopy: | 5.5 x 5.5 x 0.75 |
| Bulb Count: | 6 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Base: | E12 |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Light Direction: | Ambient |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 360W |
| Warranty | 1 year |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.