Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Jacks exterior wall sconce makes a striking statement through bold geometry and confident restraint. A seamless 5CCT integrated LED panel casts a soft, even glow against a sharply ribbed textured backplate, creating depth and dimension. With its clean modern profile and ADA-compliant design, Jacks elevates indoor and outdoor spaces with strong lines and thoughtful detail.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Textured Black |
| Family: | Jacks |
| Style: | Contemporary & Modern |
| ADA: | Yes |
| Installation Direction: | Wall, Vertical, Horizontal |
| Switch: | 5CCT Slide Switch |
| Switch Location: | Inside Canopy |
| Body Material: | Metal, Plastic |
| Diffuser Material: | Acrylic |
| Diffuser Colour: | Frosted |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 2.25 |
| Length: | 6 |
| Height: | 15 |
| Depth: | 2.25 |
| Weight: | 2.72 |
| Backplate: | 6 x 1.75 x 7 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Voltage: | 36V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| CCT: | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K (5CCT) |
| Lumens: | 443, 449, 459, 465, 479 |
| CRI: | >90 |
| Light Direction: | Multiple |
| Lifespan: | 50000 hours |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 12W |
| Warranty | 5 Years |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.