Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Thesis
Sale 15% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
The simple yet elegant detailing of the Hollis exterior wall sconce makes this a unique, sculptural addition to any outdoor space. This classic pocket light features a minimal rectangular box framing clear glass panels. Inside, vintage-style knurled sockets allow for your choice of bulb to complete the look. The rich blackened brass finish gives each piece a moody luxe industrial appeal.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Blackened Brass |
| Family: | Hollis |
| Style: | Traditional & Classic |
| Installation Direction: | Wall, Vertical |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Description: | Clear |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 4.25 |
| Length: | 7 |
| Height: | 20 |
| Depth: | 4.25 |
| Weight: | 5.69 |
| Backplate: | 6.5 x 0.75 x 19.75 |
| Bulb Count: | 2 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Base: | E26 |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Light Direction: | Ambient |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 120W |
| Warranty | 1 Year |
by Kichler
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Troy
by ET2
by ET2
More options available
by Troy
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by ET2
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.