Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Hillside collection of exterior lights presents an elevated take on the traditional lantern. A simple rectangular frame with clear glass panels that frame elongated interior candles Hillside can be customized with the included sets of candle sleeves in a range of finish options to blend in or stand out beautifully.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Textured Black |
| Family: | Hillside |
| Style: | Transitional |
| Installation Direction: | Wall, Downward |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Description: | Clear |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 8.75 |
| Length: | 7 |
| Height: | 19.75 |
| Depth: | 8.75 |
| Weight: | 7.08 |
| Backplate: | 4.75 x 1 x 7.5 |
| Bulb Count: | 2 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Base: | E12 |
| Bulb Wattage: | 40W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Light Direction: | Ambient |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 80W |
| Warranty | 1 Year |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.