Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Helena collection of offers a luxe glam twist to the classic mid-century Sputnik silhouette. Heavy faceted cut-crystal style acrylic shades delicately branch outwards, casting beautiful light patterns throughout your room. The sparkling beauty of Helena's celestial arrangement makes it the centerpiece of any room.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Brushed Gold |
| Family: | Helena |
| Style: | Mid-Century Modern |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Installation Direction: | Ceiling |
| Body Material: | Metal, Acrylic |
| Shade Material: | Acrylic |
| Shade Description: | Clear |
| Hanging Type: | Rods |
| Width: | 18.5 |
| Length: | 42 |
| Height: | 11.25 |
| Minimum Height: | 16.75 |
| Maximum Height: | 64.75 |
| Weight: | 15.01 |
| Wire Length: | 144 |
| Rod Length: | 2x 3, 2x 6, 3x 12 |
| Canopy: | 5 x 5 x 0.75 |
| Bulb Count: | 6 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Base: | E12 |
| Bulb Wattage: | 40W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Light Direction: | Ambient |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 240W |
| Warranty | 1 year |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.