Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Inspired by modern jewelry and luxe industrial styling, Grazia's metal panels are delicately superimposed on top of its suspended frame and feature a pattern of fine knurling. An integrated LED light source illuminates from the center providing up and down light. With its layered panels, mixed finishes, and fine textures, Grazia delivers a dynamic, sculptural look.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Matte Black / Brushed Gold |
| Family: | Grazia |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Installation Direction: | Ceiling |
| Body Material: | Metal, Plastic |
| Diffuser Material: | Polycarbonate |
| Diffuser Colour: | White |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 15 |
| Diameter: | 15 |
| Length: | 15 |
| Height: | 3.25 |
| Minimum Height: | 9 |
| Maximum Height: | 44.75 |
| Weight: | 6.5 |
| Wire Length: | 96 |
| Canopy: | 5 x 5 x 1.5 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Voltage: | 30V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1113 |
| CRI: | >90 |
| Light Direction: | Multiple |
| Lifespan: | 50000 hours |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 20W |
| Warranty | 5 years |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.