Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The attention to detail showcased in the Gilford vanity collection elevates this classic silhouette into something truly distinctive. Inspired by vintage martini glasses, the clear shades are suspended from substantial rectangular tubing that adds a unique boldness to this soft modern design.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Champagne Gold |
| Family: | Gilford |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Installation Direction: | Wall, Downward, Upward |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Description: | Clear |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 7.25 |
| Length: | 33.5 |
| Height: | 7 |
| Depth: | 7.25 |
| Weight: | 8.2 |
| Backplate: | 7 x 0.75 x 4.75 |
| Bulb Count: | 4 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Base: | E26 |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Light Direction: | Ambient |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 240W |
| Warranty | 1 Year |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.