Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The striking shape of the Florian chandelier features slender curling metal arms that are reminescent of beautiful calligraphy and are finished with slender candles at each end. Thick clear glass bobeches provide added sparkle and can be removed for a more minimal look. Florian's updated traditional silhouette has modern luxe appeal.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Brushed Gold |
| Family: | Florian |
| Style: | Transitional |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Installation Direction: | Ceiling |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Hanging Type: | Rods |
| Width: | 36 |
| Diameter: | 36 |
| Length: | 36 |
| Height: | 19.25 |
| Minimum Height: | 28.5 |
| Maximum Height: | 66.5 |
| Weight: | 8.73 |
| Wire Length: | 144 |
| Rod Length: | 2x 3, 2x 6, 3x 12 |
| Canopy: | 5 x 5 x 0.75 |
| Bulb Count: | 8 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Base: | E12 |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Light Direction: | Ambient |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 480W |
| Warranty | 1 year |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.