Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The classic beauty of the Fiorello collection elicites the romance of Italian mid-century modern design. Smoked amber glass shades add a moody element to the light play, casting an inviting glow. With graceful proportions and refined detailing, the Fiorello collection adds a radiant focal point to any space.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Linear Suspensions |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Brushed Gold |
| Family: | Fiorello |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Installation Direction: | Ceiling |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Description: | Smoked Amber |
| Hanging Type: | Rods |
| Width: | 14.5 |
| Length: | 54 |
| Height: | 13 |
| Minimum Height: | 20 |
| Maximum Height: | 74 |
| Weight: | 19.64 |
| Wire Length: | 144 |
| Rod Length: | 2x 3, 2x 6, 3x 12 |
| Canopy: | 5 x 5 x 5 |
| Bulb Count: | 9 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Base: | E12 |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Light Direction: | Ambient |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 540W |
| Warranty | 1 Year |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.