Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Dryden vanity collection captivates with its balance of strength and elegance. Thick, faceted glass shades create a gentle sense of movement, transforming light into a refined statement. Set against a full backplate, the design exudes enduring style, defined by its confident character.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Champagne Gold |
| Family: | Dryden |
| Style: | Transitional |
| Installation Direction: | Wall, Downward, Upward |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Description: | Clear Ribbed |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 6.75 |
| Length: | 15 |
| Height: | 6.75 |
| Depth: | 6.75 |
| Weight: | 5.86 |
| Backplate: | 15 x 0.75 x 5 |
| Bulb Count: | 2 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Base: | E26 |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Light Direction: | Ambient |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 120W |
| Warranty | 1 Year |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.