Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Dahlia collection blossoms with graceful ease, its soft curves and staggered arms creating a sense of organic movement. Slender arms transition from thick to thin with subtle artistry, each extending outward to cradle an opal glass sphere. Whether in a bold matte texture or a refined brushed metal, this collection transforms material into an expression of enduring luxury.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Brass |
| Family: | Dahlia |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Installation Direction: | Ceiling |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Description: | Opal |
| Hanging Type: | Rods |
| Width: | 23 |
| Diameter: | 23 |
| Length: | 23 |
| Height: | 31.75 |
| Minimum Height: | 35.75 |
| Maximum Height: | 83.75 |
| Weight: | 12.57 |
| Wire Length: | 144 |
| Rod Length: | 2x 3, 2x 6, 3x 12 |
| Canopy: | 5 x 5 x 1 |
| Bulb Count: | 6 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | G9 |
| Bulb Wattage: | 5W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Light Direction: | Ambient |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 30W |
| Warranty | 1 Year |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.