Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Courtney collection celebrates the artistry of heavy hand-cast water glass, its rippling surface capturing the fluid beauty of nature. Light dances across the textured panes, diffusing in a way that feels both organic and refined. Balanced by sleek, minimalist forms, each piece transforms elemental beauty into enduring design, enhanced by 5CCT integrated LED technology for adaptable ambience.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Textured Black |
| Family: | Courtney |
| Style: | Contemporary & Modern |
| ADA: | Yes |
| Installation Direction: | Wall, Horizontal, Vertical |
| Switch: | 5CCT Slide Switch |
| Switch Location: | Inside Canopy |
| Body Material: | Metal, Glass, Acrylic |
| Diffuser Material: | Glass, Acrylic |
| Diffuser Colour: | Clear Water, White |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 2.5 |
| Length: | 31.75 |
| Height: | 4.75 |
| Depth: | 2.5 |
| Weight: | 10.16 |
| Backplate: | 4.75 x 1 x 4.75 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Voltage: | 36V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| CCT: | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K (5CCT) |
| Lumens: | 1298, 1327, 1345, 1360, 1382 |
| CRI: | >80 |
| Light Direction: | Multiple |
| Lifespan: | 36000 hours |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 45.5W |
| Warranty | 5 Years |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.