Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Como collection layers light and texture with timeless poise. A wide, shallow drum of extra-thick ribbed glass encircles a cased opal glass diffuser, creating an interplay of clarity and glow. A fluted metal column echoes the ribbed motif, extending the detail to the canopy with subtle continuity. With a convertible design, this collection adapts beautifully to any occasion.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Champagne Gold |
| Family: | Como |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Installation Direction: | Ceiling |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Description: | Clear Ribbed, Opal |
| Hanging Type: | Rods |
| Width: | 18 |
| Diameter: | 18 |
| Length: | 18 |
| Height: | 10 |
| Minimum Height: | 11 |
| Maximum Height: | 66.75 |
| Weight: | 24.18 |
| Wire Length: | 144 |
| Rod Length: | 2x 3, 2x 6, 3x 12 |
| Canopy: | 5.25 x 5.25 x 0.75 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Base: | E26 |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Light Direction: | Ambient |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 60W |
| Warranty | 1 Year |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.