Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Bethany collection is inspired by the organic balance and natural branching of tree limbs. Rendered in a rich forged bronze finish, the arms feature graceful curves and a unique carved texture that continues onto the canopy for a cohesive, handcrafted look. Tapered natural linen shades offer soft diffused light, with the versatility to remove them to reveal a more streamlined silhouette. Subtle yet distinctive, this collection brings together the beauty of nature and the artistry of refined craftsmanship.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Forged Bronze |
| Family: | Bethany |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Installation Direction: | Ceiling |
| Body Material: | Metal, Fabric |
| Shade Material: | Linen |
| Shade Description: | Natural |
| Hanging Type: | Rods |
| Width: | 52 |
| Diameter: | 52 |
| Length: | 52 |
| Height: | 28.25 |
| Minimum Height: | 31 |
| Maximum Height: | 85 |
| Weight: | 12.58 |
| Wire Length: | 144 |
| Rod Length: | 2x 3, 2x 6, 3x 12 |
| Canopy: | 5 x 5 x 0.75 |
| Bulb Count: | 8 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Base: | E12 |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Light Direction: | Ambient |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 480W |
| Warranty | 1 Year |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.