Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Ayers collection makes a bold statement with its dramatic draped design. Illuminated tubes with 5CCT integrated LED are suspended among sweeping faux leather straps, blending organic texture with modern minimalism. Offered in both black and brown, the straps can be styled in a single tone or, on multi-strap models, mixed for contrast. Adjustable standoffs let the loops fall in straighter lines or softer curves, giving the design a tailored sense of movement.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Linear Suspensions |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Champagne Gold / Black / Brown |
| Family: | Ayers |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Installation Direction: | Ceiling |
| Switch: | 5CCT Slide Switch |
| Switch Location: | Inside Canopy |
| Body Material: | Metal, Fabric, Silicone |
| Diffuser Material: | Silicone |
| Diffuser Colour: | White |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 2.75 |
| Length: | 43.25 |
| Height: | 40 |
| Minimum Height: | 42 |
| Maximum Height: | 162 |
| Weight: | 7.5 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | 6.25 x 6.25 x 1.75 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| CCT: | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K (5CCT) |
| Lumens: | 1212, 1257, 1310, 1321, 1325 |
| CRI: | >80 |
| Light Direction: | Ambient |
| Lifespan: | 25000 hours |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 13W |
| Warranty | 5 Years |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.