Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Avril collection was inspired by the delicate beauty of blooming hydrangeas. Handmade discs of clear pressed glass, each with intricate patterns, cluster together in graceful harmony around a metal frame. The layered arrangement creates depth and movement, recalling the softness of petals shimmering in the light. Both artistic and refined, this collection brings a sense of natural poetry into any space.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Forged Bronze |
| Family: | Avril |
| Style: | Glam |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Installation Direction: | Ceiling |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Description: | Clear Starburst |
| Hanging Type: | Rods |
| Width: | 29.75 |
| Length: | 42 |
| Height: | 6.75 |
| Minimum Height: | 12 |
| Maximum Height: | 63.25 |
| Weight: | 33.29 |
| Wire Length: | 144 |
| Rod Length: | 4x 3, 4x 6, 6x 12 |
| Canopy: | 11.75 x 6 x 1 |
| Bulb Count: | 8 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Base: | E12 |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Light Direction: | Ambient |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 480W |
| Warranty | 1 Year |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.