Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Argyle flush mounts celebrate the quiet beauty of natural materials. A natural alabaster shade that gently diffuses the light is wrapped by a sleek metal frame for refined contrast. Each piece is unique, with natural variations in the alabaster creating delicate patterns that are equally beautiful when on or off. Elevated in both design and material, this collection offers timeless style along with the modern versatility of 5CCT integrated LED and the option for ceiling or wall mounting.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Flush Mounts |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Textured Black |
| Family: | Argyle |
| Style: | Contemporary & Modern |
| ADA: | Yes |
| Installation Direction: | Ceiling, Wall |
| Switch: | 5CCT Slide Switch |
| Switch Location: | Inside Canopy |
| Body Material: | Metal, Stone |
| Secondary Material: | Alabaster |
| Diffuser Material: | Natural Alabaster |
| Diffuser Colour: | White |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 12 |
| Diameter: | 12 |
| Length: | 12 |
| Height: | 1.5 |
| Weight: | 5.86 |
| Canopy: | 11.75 x 11.75 x 0.25 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| CCT: | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K (5CCT) |
| Lumens: | 1038, 1110, 1162, 1186, 1108 |
| CRI: | >80 |
| Light Direction: | Multiple |
| Lifespan: | 25000 hours |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 18W |
| Warranty | 5 Years |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.