Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Inspired by the elegance of vintage cocktail glasses, the Amelia vanity collection pairs striking simplicity with thoughtful detail. Stacked glass shades, clear above and ribbed below, are finished with a tailored metal cuff for a refined accent. Accent rings in both matching finish and complimentary finish are included, giving you the freedom to personalize the look to your style. Designed with versatility in mind, the fixtures can be mounted upward or downward, while adjustable 5CCT integrated LED technology creates the perfect ambiance for any setting.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Champagne Gold / Polished Nickel |
| Family: | Amelia |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Installation Direction: | Wall, Upward, Downward |
| Switch: | 5CCT Slide Switch |
| Switch Location: | Inside Canopy |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Shade Description: | Clear, Clear Ribbed |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 6.25 |
| Length: | 34.25 |
| Height: | 7.25 |
| Depth: | 6.25 |
| Weight: | 5.95 |
| Backplate: | 4.75 x 1.5 x 4.75 |
| Bulb Count: | 8 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| CCT: | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K (5CCT) |
| Lumens: | 1665, 1795, 2064, 2019, 1975 |
| CRI: | >80 |
| Light Direction: | Ambient |
| Lifespan: | 25000 hours |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 26W |
| Warranty | 5 Years |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.