Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Alfie collection brings movement and personal expression to modern lighting. Composed of geometric interlocking forms, each fixture is designed to adapt to your lighting needs. Rotating segments allow the silhouette to shift and transform with a fluid balance of movement and structure. The result is a design that invites interaction, revealing a new expression with every adjustment.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Textured Black |
| Family: | Alfie |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Installation Direction: | Ceiling |
| Switch: | 3CCT Slide Switch |
| Switch Location: | Inside Canopy |
| Body Material: | Metal, Plastic |
| Diffuser Material: | PVC |
| Diffuser Colour: | White |
| Hanging Type: | Rods |
| Width: | 20 |
| Length: | 40 |
| Height: | 1.25 |
| Minimum Height: | 22 |
| Maximum Height: | 73.25 |
| Weight: | 9.41 |
| Wire Length: | 144 |
| Rod Length: | 2x 3, 2x 6, 3x 12 |
| Canopy: | 6.25 x 6.25 x 2 |
| Bulb Count: | 4 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K - 5000K |
| CCT: | 3000K, 4000K, 5000K (3CCT) |
| Lumens: | 1955, 1999, 2172 |
| CRI: | >80 |
| Light Direction: | Multiple |
| Lifespan: | 25000 hours |
| Dimmable: | Yes |
| Total Wattage: | 33W |
| Warranty | 5 Years |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.