Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Savoy House
Save 15% off use code SAVE15
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Sleek and sophisticated! The Winfield chandelier has an eye-catching design, yet the clean lines and transparent glass keep the mood serene. Bold straight lines of the downrod, frame, and bulb sockets are highlighted by the bright and polished, warm brass finish. Each of the five light arms holds two 60W, C-style bulbs —one facing up and one facing down, for splendid illumination through the pristine, clear glass shades. This chandelier measures 25” wide and 18.5” high. And with included 30 degree swivel and extension rods, it has an up to 75.5” hanging height and accommodates sloped ceilings. Overall, it’s a chic and stylish fixture for your dining room, living room, entryway, kitchen, family room, office, bedroom, or media room.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | UL, CUL |
| Finish: | Warm Brass |
| Family: | Winfield |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Metal, Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Width: | 25 |
| Length: | 25 |
| Height: | 18.5 |
| Weight: | 12.2 |
| Rod Length: | 7-EXT-322 included: 4 x 12" & 1 x 6"; 30° swivel |
| Bulb Count: | 10 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type: | Incandescent |
| Bulb Base: | E12 |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Dimmable: | No |
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
by Fredrick Ramond
by Fredrick Ramond
by Lark
More options available
by Lark
by Lark
by Kichler
by Maxim Lighting
More options available
by Starfire Crystal
by Kichler
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Savoy House
More options available
by Eurofase
by Kichler
by Quoizel
More options available
by Capital Lighting
by Kichler
More options available
by Mitzi
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Troy
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Capital Lighting
by Schonbek
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Fine Art Handcrafted Lighting
More options available
by Maxim Lighting
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.