Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Savoy House
Sale 25% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Geometric and eye-catching, this Rotterdam 6-light pendant from Savoy House features curving, intersecting open rings of clear acrylic highlighted with hardware detailing in a sleek polished nickel finish. The open rings can be rotated to customize the look. You can hang this pendant from a sloped ceiling and its hanging height is adjustable. Pendants are very versatile and can be used in many different indoor spaces, including kitchens, foyers, offices, great rooms, bedrooms and even bathrooms. Since the bulbs are exposed, try using stylized bulbs (not included) like tubular shape or Edison style for a different look! The polished nickel finish can be matched with nickel hardware or mixed with hardware in other finishes. Rotterdam is perfectly suited for transitional, contemporary and glamorous style spaces. When you choose a Savoy House lighting fixture, you can be certain you've selected a piece that will withstand the test of time.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | UL, CUL |
| Finish: | Warm Brass |
| Family: | Rotterdam |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Metal, Acrylic |
| Width: | 24.75 |
| Length: | 31.5 |
| Height: | 20.5 |
| Weight: | 16.9 |
| Rod Length: | 7-EXTLG-109 included: 4 x 12" & 1 x 6"; 30° swivel |
| Bulb Count: | 6 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type: | Incandescent |
| Bulb Base: | E12 |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Dimmable: | No |
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Generation Lighting
by Generation Lighting
by DVI
More options available
by DVI
More options available
by Progress Lighting
by Progress Lighting
by Z-Lite
by Z-Lite
by DVI
More options available
by DVI
More options available
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Artika
More options available
by Artika
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Starfire Crystal
by Starfire Crystal
by Z-Lite
by Z-Lite
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.