Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Savoy House
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
The La Salle is a powerful, lighted ceiling fan to keep you cool and comfortable. And it looks terrific, too! The sleek and streamlined design features a lustrous, satin nickel finish on the ceiling plate, motor housing, and simple, circular, light frame. Three long, slim blades have a modern silhouette, 60” blade span, and a rich, silver finish. A 17W, dimmable LED bulb (included) sits within the center light, behind a white frosted glass shade, for perfect, glare-free illumination. And there’s a handheld remote included too, providing independent control of the 6-speed fan motor and light —on, off, and adjustments are close at hand. It’s a contemporary, stylish, and very livable fixture, you’ll appreciate every day.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Ceiling Fans |
| Certification: | UL, CUL |
| Finish: | Satin Nickel |
| Family: | La Salle |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Metal,Glass,ABS |
| Shade Material: | Glass |
| Width: | 60 |
| Length: | 60 |
| Height: | 14.3 |
| Weight: | 16.72 |
| Rod Length: | Downrod included: 1 x 4.5" |
| Blade Span: | 60 |
| Blade Pitch: | 14.0 |
| Airflow: | 7100 |
| Airflow Efficiency: | 215.15 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 17W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1342 |
| CRI: | 90+ |
| Dimmable: | No |
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Hunter
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Savoy House
More options available
by Savoy House
More options available
by Kendal Lighting
by Kuzco
More options available
by Alora
More options available
by Visual Comfort Fan Collection
More options available
by Canarm
by Generation Lighting
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Savoy House
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Savoy House
by Kendal Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Kichler
More options available
by Kuzco
by Kichler
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kichler
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Canarm
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Quoizel
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Maxim Lighting
by Visual Comfort Fan Collection
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Modern Forms
More options available
by Canarm
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Hunter
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Quoizel
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.