Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Savoy House Kirkland 6-light linear chandelier offers edgy, architectural style that is perfect for today's fashionable interiors. Its English bronze finish is accentuated by touches of warm brass for two-tone allure. Linear chandeliers are ideal for use over rectangular dining room tables or kitchen islands, but you can also use them in living rooms, great rooms, over pool tables and in media rooms, too. This fixture can be hung from a sloped ceiling as well. Since the bulbs are exposed, try using stylized bulbs (not included) like tubular shape or Edison style for a different look! Kirkland can pair with hardware finished in black or brass, but you can also mix it with hardware in other finishes. It is great for rooms with industrial, transitional or contemporary design touches. When you choose a Savoy House lighting fixture, you can be certain you’ve selected a piece that will withstand the test of time.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Linear Suspensions |
| Certification: | UL, CUL |
| Finish: | English Bronze & Warm Brass |
| Family: | Kirkland |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Metal,Glass |
| Shade Material: | Glass |
| Width: | 14.75 |
| Length: | 32 |
| Height: | 20.75 |
| Weight: | 13.86 |
| Rod Length: | 7-EXTLG-79 included: 4 x 12" & 1 x 6"; 30° swivel |
| Bulb Count: | 6 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type: | Incandescent |
| Bulb Base: | E12 |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.