Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Savoy House
Save 15% off use code SAVE15
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
The six-light Stockholm Fan D'Lier has an organic look and a bonus benefit. In addition to serving as a fashion-forward chandelier in a stunning Silver Patina finish, Stockholm is equipped with a functional ceiling fan cleverly concealed within its 39" high x 31" wide frame. Illumination is provided by six Candelabra-base bulbs.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Ceiling Fans |
| Certification: | ETL/CETL |
| Finish: | Silver Patina |
| Family: | Stockholm |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Metal, ABS |
| Width: | 31 |
| Length: | 31 |
| Height: | 20 |
| Weight: | 23.1 |
| Wire Length: | 80 |
| Rod Length: | 1x 18 |
| Canopy: | 7.25 x 7.25 x 2 |
| Blade Span: | 14 |
| Blade Pitch: | 13 Degrees |
| Airflow: | 1471 |
| Airflow Efficiency: | 0.35 |
| Control Included: | Yes |
| Light Kit: | Yes |
| Bulb Count: | 6 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | Incandescent |
| Bulb Base: | E12 |
| Bulb Wattage: | 6W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K |
| Lumens: | 350 |
| CRI: | 90+ |
| Dimmable: | Yes |
by Alora Mood
More options available
by Canarm
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Hunter
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Savoy House
More options available
by Savoy House
More options available
by Kendal Lighting
by Kuzco
More options available
by Alora
More options available
by Visual Comfort Fan Collection
More options available
by Canarm
by Generation Lighting
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Savoy House
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Savoy House
by Kendal Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Kichler
More options available
by Kuzco
by Kichler
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kichler
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Canarm
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Quoizel
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Maxim Lighting
by Visual Comfort Fan Collection
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Modern Forms
More options available
by Canarm
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Hunter
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Quoizel
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.